top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraPaweł Krymarys

Pisarzowice - Kościół Ewangelicki


Wieża kościoła w Pisarzowicach

Kościół został wzniesiony w latach 1901- 1902 według projektu Arnolda Hartmana. Poświęcono go ku czci zmarłego księcia Wilhelma Birona von Curlad. Wykańczanie wnętrza trwało aż do 1912 roku. Na jego wyposażenie składały się m. in. kazalnica wysadzana szlachetnymi kamieniami czy klęczniki i konfesjonały z drewna dębowego. Obiekt zbudowano w stylu neoromańskim z granitu oraz czerwonego piaskowca.


W 1945 roku kościół zostaje opuszczony i w tym samym roku dochodzi do wysadzenie drzwi do piwnicy (dokonuje tego oddział milicji poszukujący "niedobitków" wojsk Niemieckich ) co pozwala "szabrownikom" wejść do środka obiektu i zacząć proceder rabunku. Od tego momentu obiekt popada w ruinę.


Ławy oraz dzwon zostają przeniesione do parafii w Mąkoszycach, a organy do Mikorzyna. W ten sposób zostają uratowane od zniszczenia i można je oglądać do dzisiaj.


Obiekt jest często odwiedzany prze grupy fotograficzne, które organizują w nim sesje fotograficzne. Na sklepieniu kościelnym widoczne są jeszcze w niektórych miejscach freski przedstawiające np. symbol kotwicy. Nad wnęką gdzie kiedyś znajdował się ołtarz jest widoczny napis w języku niemieckim, który brzmi "to miejsce poświęcone jest tobie ".

W środku można też odnaleźć kawałki kamiennej ambony przyozdobionej napisami. Obiekt jest dostępny, chodzi co jakiś czas jest zamykany ze względów na bezpieczeństwo ( obecnie trwają tam prace remontowe - informacja nie potwierdzona ) .


Legenda związana z Kościołem w Pisarzowicach


Legendę,którą przytoczę poniżej usłyszałem od starszego małżeństwa, które spotkałem podczas odwiedzin obiektu. A brzmi ona tak:

Gdy zakończyła się wojna do wnętrza kościoła weszli żołnierze Rosyjscy. Rozpalili oni ogień gdzie dorzucali zerwany parkiet i części drewniane. Podczas przeszukiwania Kościoła znaleźli oni stułę kapłańską. Stułę tą też wrzucili do ognia ale ona nie spłonęła a przeciwnie ogień zgasiła.


Pozycja GPS: 51°19'23.9"N 17°46'33.3"E



Herby księcia Wilhelma Birona von Curlad



Rzeźba przedstawiająca Smoka nad wejściem do Kościoła



Rzeźba przedstawiająca Neptuna nad wejściem do kościoła


Napisy na pozostałościach abony


Data nad drzwiami głównymi. Upamiętniająca zakończanie budowy kościoła


8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page