top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraPaweł Krymarys

Karpacz. Kościół Górski Naszego Zbawiciela (Świątynia Wang)


Świątynia Wang w Karpaczu widok z cmentarza przykościelnego

Historia świątyni Wang rozpoczęła się 1640 km,od jej obecnego umiejscowienia w miejscowość Vang w Norwegi. Została ona wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku z beli sosnowych jako konstrukcja klepkowa (słupowa). Obecnie ta świątynia uważna jest za najstarszą drewniany kościół w Polsce.


Gdy w XIX wieku w miejscowości Vang powiększyła się mocno ilość mieszkańców, miejscowe władze zdecydowały się na budowę nowego kościoła co wiązało się z zaciągnięciem na ten cel pożyczki. Po oględzinach istniejącej Świątyni stwierdzono, że pomimo mocnych zniszczeń obiekt nadaje się do rozebrani i otworzenia go w innym miejscu. Norweski malarz Jan Krystian Dahl odbywający wizytę w Dreźnie namówił pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do zakupu kościoła dla berlińskiego muzeum. Cena na za świątynię wynosiła 427 marek.


W 1841 roku świątynia została rozebrana i przez Szczecin przetransportowana do Berlina. Harbina Fryderyka von Reden, która była przyjaciółką króla, namówiła Fryderyka Wilhelma IV by przenieść ją na Śląsk. Argument, który użyła hrabina brzmiał: " że gmina do której należy Karpacz Górny, Bukowiec , Wilcza Poręba i Budniki nie posiada kościoła I była obsługiwana okazjonalnie przez kapłanów z Kowar lub Miłkowa ". Miejsce w który odbudowano kościół wyznaczył dyrektor sobieszowskich dóbr, który wziął pod uwagę czas dojścia do świątyni z pobliskich miejscowości. Świątynia została statkami przetransportowana rzeką Odrą do Malczyc z których w dalsza drogę do Karpacza Górnego ruszyła by dotrzeć do niego 1842 roku.


W kwietniu 1844 roku prowadzący odbudowę kościoła pisał , że z Norwegii na Śląsk trafiła jedna piętnasta części świątyni, a te które dotarły do Karpacza Górnego w dużej części nie nadawały się do użycia przy odbudowie. Podjęto decyzję, że brakujące i uszkodzone cześć będą dorabiane na miejscu na podstawie rysunków. Oryginalnymi częściami świątyni są cztery kolumny umiejscowione pośrodku i rzeźbienia nad portalami wejściowymi oraz lwy nordyckie.


Zdobienia nad zachodnimi drzwiam

Do budowy tego obiektu nie użyto gwoździ,połączania konstrukcji są "wiązane" specjalnymi drewnianymi złączkami ciesielskimi ( co ponoć wzorowane miało być na konstrukcjach łodzi Wikingów). W środku kościoła można zobaczyć oryginalne rzeźbienia i zdobienia. Podczas odbudowy kościoła dobudowno do niego kamienną dzwonnicę, która ma chronić obiekt przed wiatrami z nad Śnieżki. Kościół posiada 3 dzwony: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi.

Zdobienia nad wschodnimi drzwaiami





Na przykościelnym cmentarzu pochowani zostali zarówno wierni z miejscowej parafii (np. Henryk Tomaszewski) oraz ich duszpasterze, jak również osoby, które zginęły w górach (np. Julianne Caroline Korber - właścicielka Riesenbaude, zmarła 22 listopada 1884 i pochowana 6 dni później). 29 kwietnia 2014 roku na cmentarzu przy świątyni Wang został pochowany Tadeusz Różewicz.


Od 28 lipca 1844 roku do obecnej chwili, Świątynia Wang jest kościołem parafialnym parafii ewangelickiej


Pozycja GPS: 50°46'38.7"N 15°43'26.9"E



Pięknie zdobiona sygnaturka na dachu świątyni Wang



Mogiła na przykościelnym cmentarzu



Mogiła na przykościelnym cmentarzu


Mogiła na przykościelnym cmentarzu

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze


Post: Blog2_Post
bottom of page