Kaplica pod wezwaniem Św. Anny, znajduje się w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Zachodnich, w północno-wschodniej części Pogórza Karkonoskiego, na zachodnim stoku Grabowca , około 3,3 km na północny zachód od centrum miejscowości Karpacza.
Pierwsza kaplica powstała tu w XIII wieku przy źródle, które znajdowało się przy drodze od Pogańskiej Doliny do Dobrego Źródła( zwanej Babią Ścieżką lub Ścieżką Czarownic ). Początkowo była to Kaplica o konstrukcji drewnianej. W kronice parafialne w Sobieszowie można odnaleźć zapisek o tej kaplicy pochodzący z 1212 roku.
Kaplicą opiekowali się rycerze z zakonu Joannitów a finanse na utrzymanie budowli kładł Bolko II. Drewniana kaplica uległa zniszczeniu podczas wojny husyckiej. Odbudowana zostaje przez Friedricha Liebenthala z Sosnówki, braci Melke oraz Konrada von Schaffoscha z Podgórzyna w XV wieku. Do kolejnego zniszczenia kaplicy dochodzi w czasie wojny trzydziestoletniej. W obecny kształcie buduje ją hrabia Hansa Antona von Schaffgotsch z Cieplic. Budowę według projektu Caspera A. J. Jentsch rozpoczęto w 1718 a zakończono w 1719 roku. W 1812 do kaplicy sprowadzono z kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce barokowy ołtarz z rzeźbą świętego Wawrzyńca oraz część wyposażenia.
Po II WŚ kaplica popadła w zapomnienie. Zaginął barokowy obraz z ołtarza głównego, namalowany na miedzianej blasze przez ucznia Michaela Leopolda Wilmanna. Po wielu latach obraz odnalazł sie w Toruniu gdzie został przetransportowany w pierwszej połowie XX wieku w celu konserwacji. Obraz wrócił do kaplicy w 2006 roku.
"Dobre Źródło"
Ujęcie wody ze źródła posiada rzeźbiony wizerunek jelenia, pod którym znajduje się napis Der gute Born (Dobre Źródło), a po jego obydwu stronach widnieją napisy 1212 wurde diese heilkraftige Quelle erwahnt (w 1212 było wspomniane święte i lecznicze źródło) oraz 1920 neu gefasst durch Reichsgrafen Schaffgotsch (w 1920 odnowił je hrabia Schaffgotsch).
Ciekawostki związane z kaplicą i "Dobrym źródłem"
Pod ołtarzem znajduje się źródło, a lekko mineralizowana woda o słabej radoczynności (o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i moczopędnym), odprowadzana jest na zewnątrz kapliczki kanałem. Obrazy do kaplicy malowano na miedzianej blasze ze względu na znajdujący się w źródlanej wodzie gaz szlachetny radon, który powodował zanikanie farb na płóciennych obrazach.
Przy samej kaplicy można zobaczyć jawor, który ma największy obwód pnia około 4,5m. Jest to najgrubszy jawor w Karkonoszach.
Polecam też zawitać do gospody "Przy dobrym Źródełku", która się znajduje w sąsiedztwie kaplicy. Można tam odpocząć i dobrze się posilić po wędrówce w to miejsce :D
Pozycja GPS: 50°48'05.7"N 15°43'47.4"E
Comentarios