Burza to zjawisko pogodowe z dużym opadem deszczy lub gradu i wyładowaniami elektrycznymi. W polskich górach w okresie letnim występują burze konwekcyjne. Wywołuje je nagrzane powietrze, które unosi się do wyższych części atmosfery. Takie burze powstają najczęściej w godzinach południowych i popołudniowych. Więc gdy wybieramy się w góry wyprawę zaczynajmy wcześnie rano by w godzinach wczesnopopołudniowych powinniśmy zmierzać już w doliny lub do schronisk. Sygnałem do bezwarunkowego zawrócenia z szlaku jest słyszalny w oddali grzmot co informuje nas o zbliżającej się burzy.
Przed samym wyjście w góry warto jest sprawdzić prognozy pogody. Korzystając z prognoz możemy dowiedzieć się na ile prawdopodobne jest wstąpienie burzy i odpowiednio przygotować trasę. Gdy jesteśmy na szlaku na bieżąco możemy kontrolować czy w rejonie naszej wędrówki nie wstępują już opady deszczu. Służą do tego specjalne aplikacje radarów pogodowych. Podczas naszej wyprawy prowadzimy też obserwacje otocznia (m.in. siłę wiatru i zachmurzenie nieba). Jeśli wiatr wzmaga się, a z kierunku, z którego wieje nadciągają chmury typu cumulonimbus, trzeba przygotować się na możliwość nadejścia burzy.
Co zrobić gdy burza nas zaskoczy w górach ?
Gdy nawet szybko podejmiemy decyzję o zwróceniu burza może nas zastać w terenie. Wtedy musimy poszukać bezpiecznego schronienia i przerwać schodzenie w doliny lub do schroniska. Poniżej przedstawię wam kilka zasad propagowanych przez służby ratunkowe w górach.
1. Unikaj odsłoniętych przestrzeni, szczytów, grani, pojedynczych skał czy drzew
2. Oddal się od cieków wodnych (np. wody spływającej żlebem) oraz metalowych ułatwień (łańcuchów, drabinek), stanowiących doskonałe pole do przepływu ładunku elektrycznego
3. Będąc przy skałach, nie opieraj się o nie. Oddal się od skały o co najmniej metr
4. Ukucnij i złącz nogi razem. Jeśli to możliwe, odizoluj się od podłoża (np. plecakiem)
5. Przebywając w grupie, w żadnym wypadku nie trzymajcie się za ręce. Należy rozproszyć się i pozostać w pewnej odległości od siebie, aby w przypadku ewentualnego porażenia ucierpiało jak najmniej osób.
Jak pomóc osobie porażonej piorunem ?
Możliwe, że będziesz w sytuacji gdy będziesz musiał udzielić pomocy osobie porażonej przez piorun. Posiadając wiedzę z pierwszej pomocy i szybka reakcja pozwolą ocalić komuś życie. Jak postępować w takim przypadku ?
1. Sprawdź, czy poszkodowany znajduje się w bezpiecznym miejscu – nie leży w terenie stromym, narażonym na spadanie kamieni itp.
2. Sprawdź, czy poszkodowany jest przytomny
3. Zadzwoń po pomoc, wybierając numer 601 100 300 lub 112 (lub używając aplikacji "Ratunek") i przekaż ratownikowi możliwie jak najdokładniejsze informacje odnośnie stanu poszkodowanego i miejsca wypadku
4. Jeśli poszkodowany oddycha, kontroluj jego stan i zabezpiecz go przed wychłodzeniem
5. Jeśli poszkodowany nie oddycha, rozpocznij akcję akcję reanimacyjną:
a) sprawdź, czy w jamie ustnej poszkodowanego nie ma żadnych przedmiotów (np. resztek jedzenia), jeśli są – wyjmij je
b) przybliż policzek do ust poszkodowanego, obserwując klatkę piersiową. Jeśli przez 10 sekund nie wyczujesz oddechu, rozepnij ubranie, połóż splecione obie dłonie na środku klatki piersiowej i rozpocznij masaż serca. Po serii 30 naciśnięć na klatkę piersiową udrożnij drogi oddechowe (odchylając lekko głowę do tyłu) i wykonaj 2 wdechy. Kontynuuj akcję reanimacyjną do momentu odzyskania oddechu przez poszkodowanego lub przybycia ratowników.
Co roku dochodzi do wielu wypadków związanych z burzami w górach.Wielu z nich dałoby się uniknąć, gdyby decyzja o "odwrocie" zapadła w odpowiedniej chwili . Burzy w górach nie wolno lekceważyć. Nie mówcie, że „przejdzie bokiem”, a piorun trafi w inne miejsce. Na to nie mamy jako ludzie wpływu. W jednej chwili piorun może zabić Was lub Waszych towarzyszy. Pamiętajcie, że największą odwagą jest nie zdobycie szczytu, lecz umiejętność rezygnacji z niego.
Comments